Една от съставките на металокерамиката Ултрапалин, която допринася за нейните високи показатели е минералът левцит.
Използвайки го само като естествена суровина не винаги може да се постигне нужната здравина и издръжливост на металокерамиката, тъй като кристалите на левцита в естествения си вид са с различни по големина размери и се разполагат много неравномерно по между си. Но, при синтезиране на фино смлени частици на оксиди и хидрооксиди или соли на изходните компоненти при температура 1400 градуса, се получава стъклена матрица с последваща кристализация на левцита. Това позволява да се постига много малък размер на неговите кристали и дава възможност за по-плътното и равномерно разполагане по между им, което от своя страна води до голямата издръжливост и устойчивост на металокерамиката.
Металокерамиката Ултрапалин отговаря на всички основни изискания към съвременните металокерамики:
- Фазов състав
Както при повечето металокерамики на пазара, така и при Ултрапалина фазовият състав представлява стъклена матрица с разпределени в нея микрокристали на левцита. Като Vita VMK, Vita VM 13, Vita Omega 900, Noritake EX 3 и други.
При електронно микроскопско изследване на Ултрапалина може да се види, че кристалите на левцита са с размер около 3-4 мкм и са разположени много равномерно и плътно в стъклената матрица. Това осигурява високата якост на огъване – около 120 МПа, което от своя страна дава необходимата здравина и издръжливост дори и в случаите, когато се налага нанасяне на много тънък слой керамика. Също така позволява да се удължи керамичният слой извън металната основа до няколко милиметра и керамиката да запази своята здравина и устойчивост /при възстановяване на венец, например, или при скъсена метална шийка/.
За сравнение, такива приблизителни характеристики има металокерамиката Vita VM 13. С якост на огъване около 120 МПа.
И пак за сравнение, при Vita VMK -95 частиците на левцита са с размер около 30 мкм и са разположени в стъклената матрица много неравномерно, което понижава нейната якост на огъване – 70 МПа.
- Коефициент на термично разширение /КТР/
КТР на Ултрапалина е 13,4*10-6 K-1.
За сравнение, същият КТР има и Vita VM 13.
Термичните характеристики на Ултрапалина позволяват безпроблемно използване на всички видове метал, в това число и на нашия Кристалой
- Стабилност
Металокерамиката Ултрапалин се характеризира с висока стабилност. КТР на Ултрапалина е съобразен така, че и при по-голям брой изпичания керамиката да запазва своите характеристики. Така дори и при 5 изпичания тя запазва своята прозрачност и цвят без опасност от напукване
- Абразивност
Малкият размер на микрокристалите на левцита – 3-4 мкм и плътното разполагане по между им в стъклената матрица допринася за високата якост на огъване на Ултрапалина, както вече знаем. Колкото е по-малък размерът на микрокристалите, толкова е по-здрава керамиката от една страна и толкова по–малка е вероятността от абразиране на антагонистите от друга страна.
Якост на огъване при различните металокерамики

За осигуряване на добрата връзка на метала с керамичните маси, повърхността на металния скелет трябва да бъде обработена и почистена.
За тази цел обработваме метала стандартно и го абразираме в пясъкоструен апарат с пясък 110-250 мкм при 4 атмосфери, след което почистваме с пароструйка или с други методи от евентуалното замърсяване на метала с маслени изпарения от компресора. След това подсушеният метал се оксидира, съгласно фабричните изисквания за вашия метал. Получилият се оксиден слой се отстранява в пясъкоструен апарат при желание, с последващо обезмасляване на метала. И пристъпваме към нанасяне на първия слой опакер върху подсушения метален скелет.
Практиката с българския метал Кристалой показва следните етапи, които са отработени и действат безпогрешно:
- След обработка на металната повърхност до желаните резултати с пилители следва минаване на скелета на пясъкоструен апарат
- След това металът се обезмаслява задължително от евентуалните маслени изпарения от компресора по избрания от Вас метод – от изваряване до минаване с пароструйка и други.
- Следва оксидация.
– Оксидният слой не се почиства, а веднага се нанася първият слой опакер.
– При желание може да се отстрани оксидният слой и съответно металът да се обезмасли, но практиката е показала, че няма никаква необходимост от негово отстраняване.
Списък на керамиката:
– Дентин – прахообразна форма, 16 цвятa по разцветката на Vita Lumin. Опаковки 30 и 100 гр.
– Емайл – прахообразна форма, 4 вида с различна прозрачност – S57, S58, S59, S60. Опаковки 30 и 100 гр.
– Шиечна маса – прахообразна форма, 4 вида. Опаковка 30 и 100 гр.
– Опак – дентин – прахообразна форма, 16 цвята по разцветката на Vita Lumin. Опаковка 30 и 100 гр.
– Транспарент Т – прах, опаковка 30 и 100 гр.
– Супертранспарент – ST – прах, опаковка 30 и 100 гр.
– Опалов транспарент – OT – прах, опаковка 30 100 гр.
– Опушен опал – SO – прах, опаковка 30 и 100 гр.
– Опушен опал (розов, жълт, син), опаковка 30 и 100 гр.
– Опалов супертранспарент – OST – прах, опаковка 30 и 100 гр.
– Опалов супертранспарент за гамата на цвят А-OSTA (подходящ за подсилване на всички тъмни тонове) – прах, опаковка 30 и 100 гр.
– Опалов супертранспарент за гамата на цвят В-OSTB – прах, опаковка 30 и 100 гр.
– Опалов модификатор за емайли OPAL – прах, опаковка 30 и 100 гр.
– Течност за моделиране на дентини и емайли – опаковки от 50, 100 и 200 мл.
– Течност за моделиране на дентини и емайли Preform – опаковки от 50, 100 и 200 мл.
– Течност за глазура – опаковка 50 мл.
– Течност за опакер – 50мл.
– Пастообразни опакери – 16 цвята по разцветката на Vita Lumin в шприци опаковка 4 гр.
– Пастообразна глазура в шприци – опаковка 4 гр.
– Прахообразна глазура – опаковка от 20 гр.
– Глазурни боички – 13 цвята в шприци опаковка 4 гр. – Жълт, Оранжев, Син, Сиво-син, Цвят гингива/венец/, Светла охра, Охра, Сива охра, Светло кафяв, Кафяв, Тъмно кафяв, Сив и Бял.
– Интензивни дентини – опаковка 30 гр. Цветове: Бял, Жълт, Син, Кафяв, Сив, Охра, Гингива/венец/
– Прахообразен опакер – 16 цвята по разцветката на Vita Lumin, опаковка 20 гр.