1.  Подготовка на металния скелет

За добрата връзка метал-керамика, металният скелет е необходимо да се обработи и почисти. За тази цел, след стандартната обработка с пилители, металният скелет се абразира в пясъкоструен апарат, като за неблагородните сплави се използва пясък 110-250 мкм при 4 атмосфери. Следва почистване на метала с пароструйка или други методи от евентуалните маслени изпарения на пясъкоструйния апарат. След това подсушеният метален скелет се оксидира съгласно фабричните изисквания за вашия метал. При желание получилият се оксиден слой може да се отстрани с последващо обезмасляване на метала. Следва нанасяне на първия керамичен слой – опакер.

Обработеният метален скелет

Сечение на порцелановата коронка с нанесените слоеве от керамиката Ултрапалин
2.  Опакери

Сечение на порцелановата коронка с нанесените слоеве от керамиката Ултрапалин

Опакерът осигурява химичната и механична връзка между металния скелет и последващите керамични маси. Задава началния цвят на бъдещата конструкция, изолирайки цвета на метала от дентиновите маси. В състава на опакера влизат специални компоненти, които осигуряват много добра адхезия към оксидния слой на метала, отлична покривност на метала и допринасят за неголямо свиване при изпичане.

Произвеждат се три вида опакери: пастообразен, прахообразен и опак-кристали, в 16 цвята по разцветката на Vita Lumin.

Пастообразен опакер

Нанася се с четка, напоена в дистилирана вода върху металния скелет. Първият слой опакер трябва да е тънък, воднист с цел по-добра връзка с метала. При сгъстяване на опакера в шприца се разрежда с течност на Ултрапалин. При събиране на течност в канюлата на шприца се препоръчва тя да бъде отстранена. Произвеждат се 16 цвята опакери по разцветката на Vita Lumin.

Прахообразен опакер

Смесва се с течност на Ултрапалин. Трябва да е кашообразен и равномерно нанесен върху металния скелет. След първото изпичане и двата вида опакери трябва да имат блясък, а при всяко следващо изпичане да наподобяват яйчена черупка.

А. Б.                                В.

А. първи слой опакер (предопак); Б. Нансяне на втория слой опакер; В. Вид на коронката след изпичане на втория слой опакер.

Опак – кристали

Произвеждат се три вида опак-кристали – Light (светъл), Medium (среден), Dark (тъмен) В таблицата по-долу е показано тяхното комбиниране с основните цветове. Опак-кристалите изолират сивия цвят на метала и в комбинация със съответния опакер задават основния цвят на бъдещата конструкция. Върху влажен опакер равномерно се посипват кристалите, като в областта на шийката с помощта на суха четка се отстраняват излишните такива за запазване на тънкия ръб. Важно е да няма кристали по вътрешната повърхност на коронките. При печене, опакерът трябва да е добре подсушен, за да не се образуват шупли и напукване. При равномерно разпределение на кристалите върху тънък слой опакер, след изпичане се получава грапава повърхност, която пречупва и разсейва светлината, както при естествените зъби.

НюансА1, А2, А3А3.5, А4В1В2В3, В4С1С2, С3, С4D2, D4D3
Опак- кристалMediumDarkLightMediumDarkMediumDarkMediumDark

Г.                                Д.                                Е.

Г. Нанасяне на опак-кристали върху метала; Д. Вид на коронката след изпичане на опак- кристалите; Е. вид на коронките при различните видове опакери.

3.  Дентинови маси

Следва нанасяне на дентиновите маси. Дентиновите маси на Ултрапалин отговарят на класическата разцветка VITA-Classic. За всеки опакер има съответстващ цвят дентин. В разцветката на Ултрапалин присъстват 19 цвята: 16 по класическата разцветка на VITA-Classic плюс 3 бели цвята. Като и за трите бели цвята дентин се използва опакер OBL. Всички дентинови маси са флуоресцентни и опалесцентни.

Маргинален (шиечен) дентин

Това са дентинови маси с по-ниска прозрачност от основния дентин за областта на шийката. При нанасяне на много тънък слой /0,3-0,4 мм/ се постига добър плътен цвят. Шиечният дентин не се използва самостоятелно, а се смесва с основния дентин: /70%-80% дентин + 30%-20% шиечен дентин/.

Произвеждат се 4 вида шиечни дентини:

  1. СА – за гамата А
  2. СВ – за гамата В
  3. СС – за гамата С
  4. СD – за гамата D
Опак – дентин

Това са дентинови маси с по-наситен цвят и по-ниска прозрачност от основния дентин. Нанася се под основния дентин и е особено подходящ при липса на достатъчно място за моделиране. Може да се смесва с шиечен дентин 1,5:1,1:1 и с основния дентин 1:1. Произвеждат се 16 цвята по разцветката на Vita Lumin.

Нансяне на тънък слой опак-дентин върху опакера
Дентин

Това са керамични маси за основния моделаж. Имат добра прозрачност, която е по-голяма от тази на опак-дентина, но по-малка от тази на емайли и транспаренти. Нанасят се върху опакера или опак- дентина под емайли и транспаренти. Дентиновите маси се размесват със специална течност на Ултрапалин. Тази течност улеснява работата, като държи керамичните маси устойчиви по време на насянето им и след изпичане керамиката има нужната прозрачност и здравина, без шупли. Също така има друг вид течност – Preform. Тя има същите свойства като другата течност, но се изпарява още по-бавно и улеснява работата в топла среда, например през лятото. Произвеждат се 16 цвята по разцветката на Vita Lumin плюс трите нови цвята.

Ж.                                      З.                                И.

Ж. Нанасяне на дентинови маси върху вестибуларната повърхност на коронката; З. Оформяне на апроксималните стени на коронките; И. Нанасяне на дентинови маси върху дъвкателните и орални повърхности на коронките.

4.  Емайли

Това са керамични маси с прозрачност по-висока от тази на дентините, но по-ниска от тази на транспарентите. Нанасят се в областта на режещите ръбове върху основния дентин под транспарента. Най-добър цвят се постига, когато емайлите се нанасят на около 1/3 от режещия ръб към шийката. Произвеждат се 4 основни цвята емайли с различна степен на прозрачност: S57, S58, S59, S60.

К.                                            Л.                                М.

К. Нанасяне на емайлови маси върху вестибуларната повърхност; Л. Предварително оформяне на режещия край на коронките; М. Нанасяне на емайлови маси върху дъвкателната повърхност.

Към основните емайли на Ултрапалин са добавени два нови емайла: TS1 и TS2. Така наречените полупрозрачни емайли. Те са с прозрачност по-голяма от най- прозрачния S60 и по-малка от транспарент Т. Тези емайлови маси разширяват възможностите за пресъздаване на по-прозрачни емайлови ръбове при необходимост.

5.  Транспаренти

Това са керамични маси с голяма прозрачност. Нанасят се в областта на режещия ръб върху основния дентин и емайла за окончателния моделаж.

  • Транспарент Т – има неутрална прозрачност.
  • Супер транспарент ST – транспарент с много голяма прозрачност. Може да се използва самостоятелно, но трябва да се внимава, за да не се получи ефектът на стъклен зъб. Може да се поставя под друг транспарент или емайл за дълбочина на цвета.
  • Опалов транспарент ОТ – има синьо-бял оттенък и се използва за по-светлите цветове на дентините.
  • Опушен опал SO – полупрозрачен транспарент с лек розов оттенък. Подходящ е за изработка на конструкции на млади пациенти. Могат да се постигат желани ефекти. Например: по време на моделаж правим тесен и дълбок разрез в емайла и дентина, и поставяме внимателно с

тънък инструмент бял модификатор. След това транспарент Т и накрая SO, и така ще получим ефект на дълбока пукнатина в емайла.

  • Опалов супер транспарент OST – много прозрачен транспарент с добър синьо-бял оттенък. Използва се за по-светлите цветове на дентините.
  • OSTA – много прозрачна транспарентна маса с добър жълто-оранжев оттенък. Много подходящ за подсилване на тъмните цветове: А4, D4, С4
  • OSTB – много прозрачна транспарентна маса с жълт оттенък. Подходящ за цветовете от гама В.

Н.                                    О.

Н. Оформяне на вертикални разрези;

О. Запълване на разрезите със супертранспарент за създаване на ефект на светлосянка.

6.  Мамелони

Дентиновите маси мамелони се използват за подсилване на отделните цветове при специфични оцветявания в режещите ръбове. Използването на тази маса дава близко до естественото взаимодействие между светлината и керамичните маси. Произвеждат се 3 цвята мамелонни маси: светло-жълт (Light-Yellow), светло-оранжев (Light-Orange) и жълто-оранжев (Yellow-Orange).

Мамелонните маси са силно оцветени с прозрачност по-малка от опак-дентина. Мамелоните обикновено се нанасят под формата на тънка ивица за ефект на индивидуално оцветяване на коронка/мостово тяло. Могат да се използват за оцветяване на всички керамични маси като дентин и опак-дентин, но не и на опакера, тъй като са с по-голяма прозрачност от него. Мамелонните маси могат да се смесват с транспарентните маси за промяна на прозрачността им. Програмата за печене е като на дентиновите маси.

П. Оформяне на мамелонните ивици
7.  Глазура

Глазурата е специална течност за завършване на металокерамичните конструкции. Произвежда се пастообразна и прахообразна глазура:

Пастообразна глазура

Глазурата се нанася с четка, напоена в дестилирана вода. Нанесеният слой трябва да е равномерен. За по-голям блясък е необходимо слоят да е по-дебел. Ако след изпичане има участъци, които не ви харесват, се прави ново печене като се нанася по-рядка глазура само в тези участъци. При събиране на течност в канюлата на шприца трябва да бъде отстранена с помощта на салфетка.

Прахообразна глазура

Смесва се със специална течност на Ултрапалин (задължително условие). Консинстенцията трябва да е достатъчно гъста. Нанася се равномерно с помощта на четка, напоена в дестилирана вода.

С глазурата на Ултрапалин може да се компенсира разстояние към съседните зъби при необходимост, като се нанесе по-дебел слой.

Р.                                С.                                Т.

Р. Нанасяне на тънък слой глазура по цялата повърхност на коронката; С. Индивидуално оцветяване на коронката с глазурна боичка; Т. Финален вид на коронката след изпичане.

8.  Глазурни боички

Произвеждат се в пастообразна форма. Нанасят се с четка, напоена в глазура. Боичките имат много добра прозрачност и с лекота се постигат желаните резултати. След изпичане не се променя силата на оцветяване. Могат да се постигат и много силни оцветявания (във фисурите например), като се оставя място при моделиране с остър инструмент или с пилител след изпичане, запълвайки тези места с по-дебел слой боичка.

9.  Интензивни дентини (модификатори)

Това са керамични маси с много наситен цвят и малка прозрачност. Използват се за подсилване на основния цвят и създаване на ефекти (никотинови петна, наченки на кариес, декалцификация, пукнатини в емайла и др.). Не се използват самостоятелно, а в комбинация със съответния дентин. Белият, жълтият, кафявият и оранжевият модификатор се смесват 1:9,1:10 с дентина, а кафявият може и 1:20. Модификатор Гингива се смесва 1:7, 1:8 с дентина. Сивият и синият модификатор се смесват 1:4, 1:5 с дентина. Програмите за печене са същите като при другите дентини. Не се изисква отделно печене.

Произвеждат се 7 вида дентинови модификатори плюс още един за гингивата и 1 опалов:

  • Жълт – подсилва жълтия цвят в гамата на цвят В. Може да се имитират отделни пигментни петна.
  • Охра – подсилва цвета в гамата на цвят А. Може да се имитират пигментни петна, дава цвят в междузъбните пространства, шийката и оклузалните повърхности.
  • Бял – подсилва светлите тонове от цветовете на разцветката, като понижава наситеността на цвета без да увеличава прозрачността. Може да се имитират пукнатини в емайла.
  • Син – създава ефект на прозрачност. При смесване с модификатор Гингива 4:1се получава лилав оттенък. При смесване на син и жълт модификатор 2:1се получава светло-зелен оттенък.
  • Кафяв – може да се имитират никотинови петна и наченки на кариес. За повече ефекти може да се смесва с охра.
  • Гингива (Венец) – имитира гингивалната лигавица. За изсветляване на цвета може да се смесва с бял модификатор – 1 част бял с 9-10 части гингива.
  • Опалов модификатор – Opal – млечно-опалова керамика за регулиране белотата на режещите ръбове и създаване на ефекти на декалцификация и млечно –бели петна по тях.Ако се нанесе върху емайловите и транспарентни маси на тънък слой,ще се повиши белотата на режещите ръбове.Ако се нанесе върху цялата повърхност като тънък последен слой,ще се подсили яркостта и белотата на цялата конструкция. Трябва да се внимава ,защото опалът няма голяма прозрачност.За регулиране на белотата и прозрачността му може да се смесва със съответния емайл или транспарент.

Използването на модификаторите и глазурните боички, както и на богатата гама транспаренти и емайли дава възможност за голяма творческа изява, пресъздавайки анатомията на естествените зъби с техните индивидуални особености като оцветявания, пукнатини, декалцификации, изсветлявания и др.

Керамични масиСупер транспарентТранспарентЕмайлДентинОпак             – ДентинШиечен дентин
Прозрачност100%80%56-72%44-48%28-38%20%
10.   Особености при моделиране
  • По време на моделаж конструкциите трябва да са с 10-15% по-обемни заради свиването на керамиката след изпичане.
  • Най-добър цвят се постига, когато емайлите и транспарентите се нанасят на 1/3 от режещия ръб към шийката.
  • Силата на цвета по разцветка може да се регулира в зависимост от съотношението на керамичните маси. При по-дебел слой дентин цветът е по-наситен. При по-дебел слой емайл, транспарент цветът изсветлява.
  • При моделиране керамиката е добре да се нанася на малки порции с послойно подсушаване със салфетка палатинално (лингвално), така, че да няма много сухи или много влажни участъци, за да не си отнемат от влагата по време на работа. Така след изпичане керамиката ще има нужната прозрачност без шупли.

Препоръчва се да се направи пробно печене във Вашата пещ, тъй като всяка пещ има своите специфични особености като обем на камерата, разпределение на температурата в нея, разпределение на нагревателите.

При правилно изпечена керамика, тя трябва да има добра прозрачност, блясък с лека зернистост, със съответстващ цвят по разцветка и запазване на всички ефекти и анатомия постигнати по време на моделиране.

При много висока температура керамиката се разлива, става много прозрачна. При по-ниска температура керамиката е белезникава, непрозрачна, без блясък. При следващо печене незадоволителните резултати от неточните температури не могат да се поправят. И високите, и ниските температури понижават здравината на керамиката. При незадоволителни резултати от печенето може да променяте температурите с до + – 20-25 градуса до желания резултат.

Не жалете времето и материалите си за правилния подбор на Вашите програми. Това ще улесни същинската Ви работа.

11.   Възможни причини за дефекти по време на работа с керамиката
11.1.   Дефекти при опакера
  • Пукнатини и пори. Причината за това може да бъде:
    • нанесен е твърде дебел слой опакер
    • опакерът не е подсушен добре
    • опакерът е подсушен при много висока температура в камерата
    • опакерът е прекалено рядък
    • Отлепване на опакера от метала. Причината за това може да бъде:
      • коефициентът на термично разширение ( КТР ) на метала и опакера не си съответстват
      • замърсен метал
      • опакерът е подсушен при много висока температура
11.2.   Дефекти при дентина
  • Отлепване на дентина от опакера. Причината за това може да бъде:
  • замърсен опакер
    • препечен опакер
    • много мокър дентин
    • Напукване на керамиката след изпичане
      • КТР на керамиката и метала не си съответстват
    • Пукнатини в керамиката. Причината за това може да бъде:
      • редуване на много сухи с много мокри участъци по време на моделиране
      • редуване на много тънки с много дебели участъци по времена моделиране
      • когато не са сепарирани всяка коронка или средно – лята част при мостови конструкции едни от други по време на моделиране
      • при много суха или много мокра керамика като цяло
      • при много висока стартова температура
      • при много висока скорост при печене

Появили се пукнатини при първо печене, без проблем се коригират при следващо печене. Добре е металният скелет да е моделиран с равномерна дебелина, където е възможно за по-равномерен слой керамика. Това дава предпоставки за по-малко напуквания, неравномерни свивания и съответно това води до по-малко ненужни печения.

  • Много светла керамика
    • по-ниска температура на печене
    • вакуумът е по-нисък или по-висок
    • не е използван правилният емайл
    • емайлът и транспарентът са с по-голяма дебелина
    • много суха керамика
    • много висока скорост при печене
    • много висока стартова температура
    • много бързо сушене при печене
    • Много тъмна керамика
      • много висока температура на печене
      • не е използван правилният емайл
      • емайлът и транспарентът са с по-малка дебелина
12.   Програми за печене на Ултрапалин на пещ „Дентаматик“

Параметри при II-ро и всяко следващо печене:

  • II-ро печене на опакера – 950°С. Вакуум-старт 600°С, вакуум-стоп 950°С. Всяко следващо печене с 10° С надолу.
  • II-ро печене на дентина – 909°С. Вакуум-старт 600° С, вакуум-стоп 909°С. Всяко следващо печене с 5°С надолу.
Фабрични програми за печене
13.   Таблица за комбиниране на керамичните маси

*Транспарентите се подбират за всеки конкретен случай. Може да се смесват транспарентни и емайлови маси, а също така транспарентни и дентинови маси за получаване на дълбочина на цвета.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping